Понеділок, 24.06.2024, 04:25
Вітаю Вас Гість | RSS

Вергунівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 172

Каталог файлів


Лікувальні кольори: вплив кольоротерапії на психоемоційне здоров’я дитини
25.05.2022, 14:36

Що таке кольоротерапія?

Уже доведено, що кольори впливають на біохімічні реакції в людському організмі. Вони можуть стимулювати крецію гормонів або їх, навпаки, пригнічувати дію. В першу цю власність кольорів помітив індійський вчений

Г. Д. Годіалі, чиї праці пізніше лягли в основу кольоротерапії.

Так що ж воно таке? Кольоротерапією називають вплив на життєдіяльність організму за допомогою кольорів. Вона вважається нетрадиційним методом лікування, проте часто використовується для діагностики і покращення психологічного стану дітей. Зокрема цей метод допомагає розслабитися, позбутися проявів тривожності, зняти стрес тощо. Головною перевагою кольоротерапії є ігрова форма, якою можна легко зацікавити малюка, зробивши діагностику і лікування цікавою розвагою.

Кольоротерапія є складовою арт-терапії, що означає «лікування мистецтвом». Насправді арт-терапія спрямована не стільки на лікування, скільки на розвиток особистості та гармонізацію дитини. Існує безліч арт-терапевтичних технік: малювання, розігрування сценок, ліплення, оригамі, створення масок тощо. Проте кольоротерапія супроводжує кожну із цих технік, оскільки дитині потрібно обирати певні кольори для поробок, малюнків чи навіть костюмів, які будуть одягнені персонажі з театральних постановок.

Про що розповість улюблений колір дитини?

Ви, мабуть, помічали, що малюк часто обирає іграшки, одяг і навіть їжу за кольорами, віддаючи перевагу певним із них, а інші просто ігноруючи. При цьому вподобання дитини можуть багато розповісти про її характер і настрій:

 1. Жовтий — колір сонця і гармонії, який запобігає розвитку депресії. Цей колір у дитинстві обирають майбутні лідери, які мають чудові розумові здібності і багату уяву. Зазвичай такі діти слухняні, але занадто мрійливі. Інколи їм важко повернутися зі світу власних фантазій до дійсності.
 2. Помаранчевий — підвищує настрій, стимулює робочу активність, допомагає відновити сили. Його обирають веселі, оптимістичні, товариські діти, які мають багато друзів. Їм легко налагоджувати контакти з людьми, яких часто вражає дитяча безпосередність малюка. В окремих випадках вибір дитиною помаранчевого кольору може свідчити про розвиток нервозності і вразливість.
 3. Червоний — колір активності і підвищеної збудливості, який безпосередньо впливає на клітини кори головного мозку. Діти, які обирають цей колір, дуже емоційні і мають незалежний характер. Вони цілеспрямовані й енергійні, швидко вчаться. Однак темні відтінки червоного можуть свідчити про появу агресії. Якщо дитина різко полюбила бордовий або коричневий відтінки, скоріше за все їй необхідний спокій і відпочинок.
 4. Зелений — колір природної гармонії, який заспокоює, але не пригнічує процеси в організмі. Світлі відтінки зеленого обирають оптимістичні діти, сповнені життєвою енергією. Якщо малюк віддає перевагу темним відтінкам, це може свідчити про замкнутість. Часто такі діти не відчувають себе достатньо захищеними і бояться змін.
 5. Синій — вважається заспокійливим кольором, який знижує активність. Його обирають спокійні, розважливі діти, які часто мають дорослий світогляд. Як правило, малюки, які люблять все блакитне, рідко вередують і захоплюються малорухливими іграми. Дитина, яка тягнеться до темно-синього кольору, часто буває задумлива або сумна.
 6. Фіолетовий — допомагає зняти напругу, але його постійний вплив викликає відчуття втоми. Цей колір часто обирають творчі діти, які мають найрізноманітніші захоплення. Для таких дітей характерна різка зміна настрою. Часто вони бувають пустотливі.
 7. Білий — фактично він означає відсутність кольору і виражає психологічне бажання захиститися або приховати емоції. Діти, які обирають білий, наділені емоційним інтелектом. Вони дуже сором’язливі, духовно розвинені, але більш замкнуті, ніж їхні однолітки.
 8. Чорний — вважається депресивним кольором, який не варто використовувати в оформленні приміщень. Якщо малюк віддає перевагу йому, це ще не означає, що він відчуває дискомфорт або пригнічення. Насправді чорний колір є найбільш контрастним і вважається емоційно сильним. Діти обирають його, щоб звільнитися від деяких негативних емоцій.

Кольоротерапія в домашніх умовах

Однією з переваг кольоротерапії є те, що цей метод можна використовувати вдома. Йдеться не тільки про створення сприятливого клімату та комфортної атмосфери. Існує безліч вправ із використанням кольорів, які можна виконувати вдома.

«Малюємо себе»

Запропонуйте дитині намалювати себе зараз і себе в минулому, використовуючи різні кольори. Обговоріть з дитиною деталі малюнка, з’ясуйте різницю між двома зображеннями. Запитайте у малюка, що йому подобається в собі, а що він хотів би змінити.

Ця вправа сприяє усвідомленню дитиною себе як індивідуальності і розширенню її особистої емоційної сфери.

«Мої друзі»

Запропонуйте дитині пригадати своїх друзів і намалювати їх в образі людей чи тварин, використовуючи кольорові олівці та фломастери. Запитайте у малюка, кого він намалював, чому обрав саме цей образ і колір.

Ця вправа спрямована на те, щоб виявити проблеми в міжособистісних стосунках дитини з однолітками.

«Кольорова водичка»

Для цієї вправи вам знадобиться прозора склянка, кольорові серветки і питна вода. Оберіть разом з дитиною серветку того кольору, який викликає в неї позитивні асоціації. Налийте в прозору склянку питну воду і поставте на серветку, щоб водичка зарядилася енергією кольору (5-10 хвилин). У цей момент можна вигадати з дитиною магічне заклинання або віршик про кольорову водичку, який зробить її чарівною. Потім запропонуйте дитині випити водичку, щоб і самій зарядитися її енергією.

Ця вправа допомагає підбадьорити дитину, підняти настрій та емоційний тонус.

«Зоряне небо»

Запропонуйте дитині зручно сісти або лягти, закрити очі та слідувати вашим вказівкам:

 • уявіть нічне небо, всіяне крихітними зірками;
 • оберіть з-поміж зірок одну, яка відтепер належатиме вам;
 • уявіть колір зорі, необхідний для заспокоєння і розслаблення;
 • увімкніть зорю, щоб вона засяяла обраним вами кольором;
 • зірка посилає до вас широкий кольоровий промінь. Глибоко вдихнить його на один-два-три, уявляючи, що промінь проникає в тіло;
 • відчуйте, як кольорове повітря розливається вашим тілом. Затримайте дихання, рахуючи до трьох;
 • повільно видихніть на три рахунки (вправу з диханням треба повторити ще двічі);
 • відкрийте очі.

Ця вправа допоможе подолати прояв тривожності, позбутися страху та покращити настрій дитини.

Кольоротерапія діагностувати стан дитини та покращити її самопочуття, розвиток дитини як індивідуальності. Цей метод часто використовується у дитячих закладах для виявлення кожної дитини. Деякі вправи можна використовувати і вдома. Вони покращують якість життя, покращують настрій та переживання.

Для оптимізації життєдіяльних процесів та для отримання естетичного процесу задоволення додаю відео

https://www.youtube.com/watch?v=MK4rCV1U6dk

 

Категорія: Соціальний педагог | Додав: Оlena
Переглядів: 124 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0


Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Вхід на сайт
Пошук

Copyright MyCorp © 2024
Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz